Co to sitodruk?|Sitodruk? Co to?

Sitodruk kojarzony jest głównie z działaniami artystycznymi. Technologia wywodzi się z Japonii gdzie używana była do ozdabiania materiałów na odzienia i do zdobień wnętrz. Plusem tej metody druku jest między innymi to, że można odwzorować rysunek praktycznie na każdym obiekcie, stąd też jej duża popularność na całym globie – od Japonii jak już nadmieniono, przez wyspy Fidżi aż po Europę.

Jest to technologia drukowania bardzo prosta. Polega ona na rozpięciu na drewnianej ramie siatki z metalu bądź z nylonu z naniesionym wzorkiem. Najprościej powiedziawszy deseń wykonuje się poprzez zablokowanie z góry określonych oczek siatki . Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z prostych będzie nałożenie na siateczkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, na przykład z foli czy papieru. Następnie pod dużym naciskiem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sito odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek dobija się na materiale, jaki znajduje się pod sitkiem. Zablokowane przez szablon dziurki sita tworzą nadruk. Sterując układem szablonu, wielkością oczek siatki możemy otrzymać nadruk o różnej fakturze. Również stosowany typ farby ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie (DAAB – maszyny (zobacz najlepsze oferty na relokacja maszyn) do sitodruku).

sitodruk

Źródło: flickr.com
Ogromną zaletą tejże technologii drukowania jest jej powtarzalność oraz prędkość wykonania. W ciągu krótkiego czasu możemy wyprodukować dużą ilość obiektów z jednakowym wzorkiem. Chociaż można realizować druk ręcznie, współcześnie wykorzystujemy odpowiednie narzędzia, przykładowo prasy jakie ułatwiają równomierne rozprowadzenie farbki. Naturalnie maszyny do sitodruku używane są nie tylko do druku na tkaninach, ale również przykładowo na plastiku oraz innych materiałach (maszyny do sitodruku: sitodruku: sitodruk-maszyny). Współczesne maszyny do sitodruku wykorzystywane są również w elektronice do drukowania układów komputerowych wykorzystywanych w wytwórczości urządzeń elektronicznych takich jak komputery.

Ta technologia drukowania miała wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej. Stosowali ją m.in. Endy Warhol oraz wielu innych twórców. W 1980 technologię tą wykorzystywano w Polsce do druku podziemnych ulotek. Do dzisiaj z sukcesem stosuje się ten sposób druku w reklamie i produkcji gadżetów reklamowych na przykład nadruków na kubeczkach, nadruków na długopisach, koszulkach itp..