Co warto zwiedzić w Laosie, mimo braku tradycyjnych atrakcji turystycznych?

Ten kraj należy do najbiedniejszych oraz najsłabiej rozwiniętych państw w Azji. Tylko mała część zamieszkujących ten kraj 6 milionowej populacji mieszka w niewielkich oraz nielicznych miastach, reszta natomiast funkcjonuje w prostych (przy czym często bardzo malowniczych) wsiach oraz para się przede wszystkim uprawą ryżu.

fajerwerki w sylwestra
Ponton górski
W Laosie żyje sto kilkadziesiąt różnorodnego rodzaju grup etnicznych posiadających własną tradycję, kulturę, własne zwyczaje czy język. Najistotniejszą religią jest buddyzm tradycji Therawady, lecz animalizm jest tak samo wielokrotnie praktykowany, nade wszystko w trudniej dostępnych regionach. Laos jest krajem bardzo górzystym, zaś większą część jego powierzchni zajmuje dzika roślinność, w tym również dziewicza dżungla. Laos przecina sieć rzek, nade wszystko Mekongu oraz jego dorzeczy. W większości z nich pod nieobecność utwardzonych tras, znajdują się ważne trakty komunikacyjne. Komunikacja lądowa jest niezwykle utrudniona ze względu na brak albo bardzo małą ilość dróg.
W Laosie nie ma typowych atrakcji dla gdańsk westerplatte rejs turystów na skalę Angkoru w sąsiedniej Kambodży, czy pięknych rajskich plaż, przy czym kilka miejsc z pewnością naprawdę zasługuje na szczególną uwagę. Nade wszystko Luang Prabang, czyli jedna z najśliczniejszych miejscowości na obszarze całej południowo-wschodniej Azji. W Champasak można by adorować ruiny świątyni zbudowanej jeszcze w latach imperium Khmerskiego, a w okolicy Phonsavan należałoby również obejrzeć tajemnicze Plain of Jars. Najważniejszą atrakcją Laosu jest jego niesamowicie ładna i dzika przyroda.

Z tego też powodu nie można by tutaj pominąć trekkingu w górach, w północnej części kraju spływu Mekongiem lub paru dni słodkiego leniuchowania na leżaku w krainie 4 tysięcy wysp na południu.