Dokąd sięga konwencja przebierania się w różnorakie stroje przy co poniektórych słynnych sposobnościach?

Tradycja przebierania się na bale maskaradowe sięga średniowiecza i wywodzi się ze słonecznej Italii. Pochodzący z tamtąd oligarchowie ubierali je, aby upodobnić się do różnych postaci słynnych z mitologii.

rodzina

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekawostką jest fakt, iż karnawał był jedynym sezonem w roku, kiedy panowało społeczne pozwolenie na ubieranie damskich ubrań przez facetów.
gry

Autor: Allison Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tak bogata historia nie mogłaby wyjść w zapomnienie, dlatego do dzisiaj w wielu państwach globu kontynuuje się tradycję okazyjnej przemiany swego wyglądu, przykładowo przez przebrania na Halloween. W wielu – szczególnie anglojęzycznych państwach wieczorem 31-go października obchodzi się powiązane z maskaradą święto. Nie jest to święto urzędowe, jednak jest jednym z najbardziej popularnych świąt w roku. W naszej ojczyźnie obywatele ubierają przebrania na Halloween od ok. lat 90-tych XX w. Najbardziej łączona z nim jest dynia z wydrążonymi oczyma, nosem oraz ustami. Dodatkowo wielokrotnie umieszcza się w niej jakieś źródło blasku, przykładowo lampę czy w przeszłości świecę. Inne znane przebrania na Halloween stroje na halloween dla dorosłych to na przykład duchy, wampiry, czarownice, trupie czaszki czy czarne kocury.
przebrania na halloween

Autor: Teatr Praga
Podobnie wyczerpującą tradycję posiadają maski weneckie – szukaj masek weneckich. Obyczaj ich wkładania sięga co najmniej XIII w.. Używając maski weneckie wszyscy ludzie niezależnie od ich statusu publicznego czy finansowego mogą być tym, kim chcą. Nie jest istotne, czy pracuje się jako służąca czy pani domu.

Obywatele są wtedy nierozpoznawalni. Takie maski weneckie dzielą się na wszelakie rodzaje. Najpopularniejsza z nich to bauta, jaka zakrywa całą twarz, ale jej dolna część nie przylega do podbródka.