Jak odpowiednio przeczytać oznaczenie na oponach

Wszelka opona jest porządnie znakowana, bez względu na to czy mówimy o oponach automobilowych, motocyklowych albo innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie znaczącym znakiem czy symbolem, wprost przeciwnie ma ono niesłychanie ważne znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam sprawdzić charakterystykę opony – wysokość boku, szerokość, typ konstrukcji oraz średnicę, dodatkowo oznaczenie opon przekazuje wiadomości o prędkości oraz indeksie nośności.

opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Jak więc należycie przeczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry znajdujące się na oponie znamionują szerokość opony. Następnie znajdziemy wieści mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości oraz wysokości boku opony. Warto pamiętać, że niższy bok opony zapewnia lepsze kierowanie samochodu na zakrętach. Dalej zdołamy znaleźć wiedzę na temat wewnętrznej konstrukcji opony. () Obecnie coraz więcej opon posiada budowę radialną, która oznaczana jest literką R. Za informacją o konstrukcji opony odkryjemy wysokość felgi, inaczej wewnętrzną średnicę opony.

Warto pomnieć, że średnica opony zawsze jest symbolizowana w calach. Na oponach znajdziemy też indeks nośności, który znamionuje maksymalne obciążenie, jakie zdoła przenieść opona (kola rolnicze) napełniona do optymalnego pułapu ciśnienia. Na końcu opony znajduje się również indeks prędkości, jaki może posiadać wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Wszelkiej literze odpowiada rzeczowa wartość. Na oponach odkryjemy też informacje dotyczące produkcji i kod UTQG, chociaż kod ten mieści się tylko na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4×4 czy opony terenowe.

Kupując opony zimowe, odnajdziemy tam oznakowania zwyczajne dla tego typu opon, na przykład M+S czy też 3PMSF. Bez względu na to czy kupimy opony kormoran, opony Michelin lub opony 4×4, na wszelkiej oponie odkryjemy tego typu oznaczenia. Należałoby zwracać na nie uwagę w toku wyboru i kupienia opon do naszego samochodu.