Jakie korzyści niesie za sobą wspinaczka

Obecnie bardzo modne jest uprawianie sportu. Rozprzestrzeniający się trend na zdrowy tryb życia, troska o własną dietę i sylwetkę przyczyniają się do tego, iż ludzie powszechnie interesują się poprawieniem swojej kondycji. Najpopularniejsze wydaje się być bieganie, jazda na rowerze czy po prostu uczęszczanie na siłownie, jednakże ci bardziej wymagający wybierają bardziej ekstremalne sporty, na przykład na wspinaczkę.

Wspinaczka górska

Autor: Jorge Bras
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na uprawianie tej dyscypliny sportu jest aktualnie bardzo wiele. Co ważne, niekoniecznie musimy wybierać się w góry aby móc się wspinać. W większych miastach działają specjalne kluby, w których znajdują się sztuczne ściany służące wspinaczce. Są to miejsca bardzo dobre do trenowania i doskonalenia swoich umiejętności przed prawdziwym wyjściem w teren. Ściany te zazwyczaj przyjmują formę paneli o różnym kącie nachylenia, z przytwierdzonymi uchwytami mającymi bardzo różne kształty. Zaletą tego rodzaju wspinaczki jest niezależność od warunków pogodowych, a także duże bezpieczeństwo i samodzielny wybór stopnia trudności.

Jeśli jednak pragniemy bardziej ekstremalnych wrażeń, powinniśmy zdecydować się na turystykę wysokogórską. Wspinaczka (sprzęt do wspinaczki) w terenie znacznie różni się od tej odbywającej się na sztucznej ściance w budynku. Co niezwykle ważne, mamy możliwość obcowania z naturą oraz nauki ścisłej współpracy z towarzyszami wyprawy. To właśnie umiejętność kooperacji stanowi klucz do sukcesu i osiągnięcia planowanego szczytu.
śpiwory

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz dobrego wytrenowania i zaufania pomiędzy uczestnikami wyprawy istotnym aspektem jest także wyposażenie. Sprzęt, jaki ze sobą weźmiemy niejednokrotnie może odegrać kluczową rolę w trakcie wspinaczki. Dobrze jest tu zwrócić uwagę na produkty oferowane przez firmę DMM, specjalizującą się od wielu lat w sprzedaży ekwipunku wspinaczkowego. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie starannie dobrany ubiór, obuwie, śpiwory i uprzęże są największym gwarantem przetrwania nawet w trudnych warunkach – przykładowe śpiwory.

Niezależnie od tego, cprzykładowe śpiwory sztucznych ściankach, czy też decydujemy się na prawdziwą eskapadę w góry, wspinaczka zawsze dostarcza wielu wrażeń. Ma pozytywny wpływ na nasze mięśnie, jak również poprawia naszą kondycję fizyczną. Trudno zaprzeczyć, iż jest to dyscyplina sportu, ktorej warto spróbować, szczególnie jeżeli nudzi nas spędzanie czasu wyłącznie na siłowni.