Kołobrzeg – recepta na pomyślne wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to popularne kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez parę wieków był miastem – fortecą, czego dowodem są uchowane do dnia dzisiejszego okopy. Mnóstwo z nich jest adaptowanych do spełniania odmiennych, teraźniejszych funkcji i służą one zarówno mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto poważa sobie aktywny wypoczynek, planując wczasy 2014 może, więc zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

Gdańsk

Autor: MrSco
Przykładem nowego pomysłu na starodawne budowle jest Wilczy Fort, na obszarze, którego zrobiono amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych. Dawny Fort Ujście, został z kolei zaadaptowany na kawiarnię, w której zabawiają się żeglarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektoniki gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowana w czwartym wieku i mająca w swoim wnętrzu bardzo dużo drogocennych rekwizytów, m.in. krucyfiks „figura życia” z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenami z życia Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Kolejnym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich warto wymienić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający trochę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, w której przedstawiane są wystawy kołobrzeskich plastyków. Należy również skupić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Niezwykle interesującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję synoptyczną, zawierajacą rekwizyty, które dawno temu używano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w naszym kraju. Należy także popatrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z wystawą militariów stosowanych od wczesnego średniowiecza do teraźniejszości.

Miasto Kołobrzeg znajduje się u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tutaj zlokalizowano port morski, z funkcjami: kupiecką, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też swoje molo, które mając długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Odpływają stąd niewielkie statki wycieczkowe, które wykonują króciutkie rejsy widokowe. Symbolem miasta jest także latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów długości i jest uprzystępniona do odwiedzania. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską ulicę zrobiono w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku zastępując starą, uszkodzoną przez huragan. Aleja sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Warto podkreślić, iż Kołobrzeg jest najpotężniejszym kurortem leczniczym na polskim wybrzeżu. W mieście a także w jego okolicach są źródła wody mineralnej, solanki a także pokłady borowiny. Kuracjusze przyjeżdżają tu szczególnie w celu kurowania chorób układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i najlepiej zagospodarowanych plaż w Polsce. Jest szeroka i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal festiwale warszawa praga Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do znajdującego się przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla mające tu jedyne stanowisko w naszym kraju. Stworzono tu też dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Zwolenników dwóch kółek zapewne zainteresuje informacja, że w Kołobrzegu rozpoczyna się kilka dróg rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***
Kompletną propozycję na wakacje 2015 we Władysławowie można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
– noclegi Władysławowo (domki do wynajęcia we Władysławowie)
– agroturystyka Władysławowo