Miej na uwadze, że zawsze prawo jest po Twojej stronie, także jak wyjeżdżasz z Polski. Czy wiesz czym są prawa pasażera?

Jak niezwykle ważne są prawa pasażera może się przekonać każdy z nas. Wiadomo że lepiej nie mieć okazji do konieczności posługiwania się nimi, zwłaszcza jeśli cenimy sobie komfort podróżowania. Co jeśli faktycznie będzie musieli skorzystać ze swoich praw? Co jednak jeśli skorzystanie z naszych praw okaże się niezbędneCzym są właściwie prawa pasażera?Jakie są prawa pasażera.

wylatujący samolot

Autor: William D Lukito
Źródło: http://www.flickr.com
Prawa pasażera to usankcjonowane prawnie możliwości, które przysługują pasażerom komunikacji zbiorowej Nie ważne, o jakim środku komunikacji mówimy, może to być bowiem komunikacja samochodowa, lotnicza czy inna. Ważnym czynnikiem jest określenie czy nasza podróż ma związek z terytorium państwa po którym się przemieszczamyGłównym celem jest tu ochrona najważniejszych praw pasażerów w sytuacji gdy trzeba ich użyć Wśród tych praw najważniejsze to: prawi do zmiany planu podróży czy rezygnacji, prawo do opieki.

pasażerowie samolotu

Autor: Cha già José
Źródło: http://www.flickr.com

Niektóre z praw pasażera wyjaśnimy na przykładzie podróży samolotem, gdyż coraz więcej ludzi wybiera ten środek transportu (zobacz przykłady). Warto wiedzieć, iż w zależności od okoliczności, gdy nasz lot zostanie odwołany lub opóźniony, gdy nie wpuszczono nas na pokład lub zamieniono nam klasę na niższą, w każdym z tych przypadków mamy pełne prawa do należnej nam rekompensatyNajczęściej minimalne prawa odnoszą się do pasażerów, którzy podróżują po Unii Europejskiej, a także pasażerów odlatujących z lotniska na terenie Unii

Najczęściej zdarza się odwołanie lotu.W takiej sytuacji do obowiązków przewoźnika należy wręczenie pasażerom pisemnej informacji o prawach pasażera. Prawo do opieki to przede wszystkim zapewnienie przez przewoźnika wyżywienia i napojów, dwóch rozmów telefonicznych, ale także faksy czy e-maile, nocleg noclegi koniaków domki w hotelu plus transport pomiędzy lotniskiem a hotelemPomoc taka zależy od czasu oczekiwania na opóźniony lot, a prawo noclegu przysługuje nam wtedy gdy musimy na niego czekać minimum przez jedną noc