Opony od kuchni: czyli w jaki sposób wybrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozgryźć liczne oznaczenia na oponach.

Każdy kierowca jest świadomy, że dobór sprawdzonych opon, znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest istotne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe a opony letnie.Opony zimowe kontra opony letnie (sprawdź: opony letnie) – pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę przed zakupem opon. Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w lecie. A więc dwa razy w roku trzeba pamiętać o wymianie opon. Niektórzy jeżdżą przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, jednak nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale sprawdzają się na ośnieżonej i śliskiej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran (), są skonstruowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Ponadto opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki czemu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon stosowanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, dzięki czemu zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeżeli jesteś kierowcą z pewnością zastanawiałeś się niejednokrotnie nad nietypowymi oznaczeniami znajdującymi się na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

Jak rozszyfrować oznaczenie opon?Jeśli kupujesz ogumienie do samochodu, obowiązkowo powinieneś znać specjalne symbole, dzięki którym będziesz mógł zakupić stosowny produkt. By uprościć Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, znajdującymi się zawsze na ogumieniu.

Co określają konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które planujesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber () albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Równie istotne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza wskazaną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, że opona posiada europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w sprawdzonym sklepie, możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na