Poczuj uroki miasta Szklarska Poręba i jego malownicze zakątki

Wśród soczystej zieleni lasów, w kotlinie rzeki Kamienna, na zboczach Gór Karkonoszy i Izerów, rozpościera się czarowny ogród historii, tradycji, wierzeń, czarów i natury. Jego panem jest Duch Gór, zwany Liczyrzepą.

szklarska poręba

Autor: Karol K
Źródło: http://www.flickr.com
Do Szklarskiej Poręby warto przyjechać koleją. W międzyczasie minąć górskie tunele, jednocześnie upajając się pięknymi górskimi krajobrazami. Szklarska Poręba może śmiało być uznana za mineralogiczną stolicę naszego kraju. W niedalekich obszarach odnajdywano takie minerały jak ametyst, kryształ górski – bezbarwny minerał, agat, akwamaryn, a nawet kamienie księżycowe. W zimie dominuje narciarstwo biegowe i zjazdowe. Kiedy śniegi topnieją pod działaniem wiosennych promieni słonecznych, pokazują się dla globtroterów liczne trasy rowerowe i trasy pieszych wędrówek, o różnym stopniu trudności.

Pokazuje się bardzo lubiana, zwłaszcza przez najmłodszych, gra terenowa Magiczny Szlak Ducha Gór – szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym. Myśląc o Szklarskiej Porębie wypada wspomnieć o Walończykach, narodzie który od XII wieku docierał z zachodniej i południowej Europy, w poszukiwaniu złota i innych dóbr tej ziemi. Niektórzy z nich dorobili się tu wielkiego bogactwa. Szlak Waloński poprowadzi nas do punktów, w których przeszłość pamięta czasy średniowiecza. Nieopodal wije się Złoty Potok, w którym dzisiaj już nie łatwo odszukać okruchy złota, łatwiej może ametystowe minerały. Znajdując się w Szklarskiej Porębie koniecznie należy dotrzeć do urokliwego wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Sudetach oraz wodospadu Szklarka. A kolejką linową pojechać na Szrenicę.

W czasie wjazdu kolejką linową na Szrenicę, roztaczać się będą przed nami przeurocze krajobrazy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Ze Szrenicy, szlakami turystycznymi można dotrzeć do Śnieżnych Kotłów – pozostałości epoki lodowcowej. Śnieżne Kotły to przykłady alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. Zwieńczeniem wędrówki po Szklarskiej Porębie i okolicach, na Skwerze Radiowej Trójki możemy zrobić sobie zdjęcie na tle odcisków ust cenionych radiowców. Po całodniowej wycieczce, warto jeszcze zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, wynajmując nocleg (zobacz noclegi pracownicze łódź) w hotelu (hotel w Szklarskiej). Znalezienie zakwaterowania nie będzie trudne, ponieważ baza noclegowa i hotelowa jest świetnie rozbudowana. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę zwrot „baza noclegowa hotel Szklarska Poręba”. Hotele w Szklarskiej Porębie zapewniają wszystko to, co jest niezbędne do regeneracji sił przed dalszą podróżą.