Progi zwalniające, pachołki drogowe jako środek poprawy bezpieczeństwa na jezdni w trakcie normalnego użytkowania i kolizji

Każdy zdaje sobie sprawę, jak duży jest odsetek wypadków na naszych drogach spowodowany przekraczaniem przepisowej prędkości. Jest to drugi powód, zaraz po tym związanym z wsiadaniem w stanie nietrzeźwym za kierownicę. Niestety są to zatrważające wyniki, z tego powodu należy jakoś temu zaradzić. Dobrym rozwiązaniem w różnych miejscach okazują się progi zwalniające.

roboty drogowe

Autor: Kenneth Walton
Źródło: http://www.flickr.com
Montuje się je w strefach, gdzie wypadki związane z przekraczaniem prędkości są bardzo częste, ale również w okolicach szkół, żeby kierowcy zdjęli nogę z gazu, bo wiadomo, że z dzieciakami nigdy nie można być niczego pewnym. Trudno wymagać od przedszkolaków odpowiedzialności, czy logicznego rozumowania, to dorośli powinni dbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Dość często sam znak, który ma uświadomić kierowcom, że powinni zwolnić, gdyż w okolicy są dzieci, mało dawał, dlatego montuje się progi zwalniające, które są idealnym sposobem, by zmniejszyć prędkość i to przez wszystkich kierowców. Często również takie progi są na osiedlach, bo tam również mieszkańcy chcą, żeby ruch był spokojny, a nie odbywały się jakieś rajdy między domkami. Progi zwalniające to idealne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście chce się zwolnić ruch.

Potrzebne w czasie robót drogowych

Wszyscy nie raz, nie dwa widzieliśmy jak na którejś ulicy robi się remont albo były malowane czy to pasy tj. przejścia dla pieszych, jak również pasy rozdzielające drogę. Wtedy bardzo często takie miejsca są obstawiane pachołkami drogowymi. Takie pachołki drogowe nie są kosztowne, można je znaleźć w hurtowniach bhp, bo jak wiemy mają one ostrzec innych uczestników ruchu o tym, że w konkretnym miejscu nie możemy przejechać i należy takie miejsce ominąć, a co się z tym wiąże stają się ochroną dla ludzi , którzy pracują w danym miejscu. Jeśli firma, która ma przeprowadzić jakiekolwiek prace na drodze nie posiada pachołków, to często nie może zacząć.

znaki drogowe
Jeśli dopiero, co odświeżone pasy nie zostaną obstawione przez pachołki, to niestety uczestnicy ruchu bardzo szybko sprawią, że pasy nie będą wyglądały w taki sposób jak sobie tego życzyła firma wykonująca tę pracę.

Zaciekawił Cię omawiany artykuł? Jeśli tak, to przeczytaj też uwagi spod linku (http://hotel-garden.pl/atrakcje-w-hotelu), ponieważ one również tyczą się tej problematyki.

Pachołki są również wykorzystywane w szkółkach jazdy i raczej młodym adeptom niełatwej sztuki prowadzenia auta nie kojarzą się pozytywnie. Choć jak można się domyślić po pewnym czasie, jazda pomiędzy pachołkami nie będzie czymś trudnym, ale na początku trzeba się tego, po prostu pouczyć.