Rower – jak wybrać odpowiedni model?

Jazda na rowerze zalicza się do czynności cieszących się dużą popularnością. Nie jest bowiem potrzebny duży wysiłek, by móc rozkoszować się zabawą na świeżym powietrzu. Rower stanowi także dobry sposób na szybsze przemieszczanie się. Jest także korzystnym zamiennikiem dla aut – jazda na rowerze jest nie tylko niegroźna dla środowiska, ale również znacznie bardziej korzystna dla organizmu człowieka. Wybór właściwego rodzaju i modelu sprzętu uzależniony będzie w dużej mierze od tego, na jakich nawierzchniach będzie użytkowany. Na przykład do jazdy na duże odległości przeznaczone będą modele takie jak Kross Trans Global. Poza tym występują modele damskie, męskie i dziecięce.

Typy rowerów

Istnieje bardzo wiele rodzajów rowerów. Najważniejszy podział jednak określa cztery rodzaje. Pierwszy typ to rower górski. Jak sama nazwa mówi, służy do jazdy w miejscach o rozmaitych wysokościach i trudnych nawierzchniach. Poza tym jest to na dzień dzisiejszy najchętniej nabywany typ roweru w kraju. Sprzęt tego rodzaju służy również do jazdy wyczynowej. Jednym z modeli takich rowerów jest Kross Evado 1.0. Innym rodzajem jest rower (samoobsługowa stacja naprawy rowerów ibombo) szosowy. Stworzony jest do jazdy po trasach możliwie prostych, najczęściej asfaltowych. Nazywany jest często szosówką. Cechą typową takich rowerów jest kierownica – odwrócona w dół. Trzecim z typów będzie rower turystyczny. Odmiana ta przeznaczona jest do pokonywania długich tras, jest więc stworzony z trwałych materiałów. Czwartym rodzajem jest rower miejski, który ostatnio stał się niezwykle powszechny, zwłaszcza w większych miejscowościach. Do modeli w tej grupie zalicza się model Kross Flex 1.0..

Gdzie kupić rower?

Przede wszystkim nie należy kupować rowerów w wielkopowierzchniowych sklepach, pomimo że ich oferta w tym zakresie bywa bardzo obszerna, a ceny zachęcające. Rowery oferowane w takich sklepach w zdecydowanej większości wytwarzane są z tanich materiałów o niskiej wytrzymałości Części tych rowerów niezwykle często i szybko ulegają awariom. Poza tym niezwykle często spotykaną cechą tego rodzaju rowerów jest ich bardzo duża masa, co negatywnie wpływa na użytkowanie. Nowy sprzęt najlepiej nabyć w specjalistycznym punkcie firmowym. Pomimo że ceny w takim miejscu nie zawsze będą zachęcająco niskie, można być pewnym, że sprzęt jest wytrzymały i dobrej jakości.