Spokojne wakacje nad morzem – Gąski

Gąski to wieś letniskowa znajdująca się na wybrzeżu zachodnim, w okolicach Mielna. Należy do najbardziej zacisznych polskich kurortów nadmorskich, dlatego też wybierając to miejsce na urlop nad nad morzem Bałtyckim można liczyć na relaks w ustronnej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to dodatkowy plus dla wczasowiczów, którzy od czasu do czasu chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą liczbą knajp i dyskotek.

Morze, Bałtyk - zachód słońca

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach występuje druga co do wysokości w Polsce latarnia morska (51 m). Obiekt zbudowany w 1878 r. został udostępniony do zwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się boska panorama wybrzeża – ujrzeć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części znajdują się sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Prócz samej latarni występują tutaj także zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu latarni występuje zielona, lecznicza glinka, którą używa się do kąpieli, okładów, a a także do picia. Następnym najbardziej interesującym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” znajdujący się w parku, 900 m od linii morza. Pałac wzniesiony w 2 połowie XIX w.

Otwórz kluczowy link (https://www.pokornaclinic.pl/depilacja-laserowa/)! Tam znajdziesz pożyteczne fakty na ten temat, opisane w naszymtekście.

pełni obecnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni mniej więcej 6,7 ha. Rosną tu między innymi buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek wczasowiczów przyciąga przede wszystkim rozległa, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich bądź też skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych.

Najpopularniejszym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski oznaczony kolorem czerwonym, o długości mniej więcej trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie wczasowiczów przez kolejne etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Interesujący jest fakt, że wspomniany szlak stanowi część międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta ma swój początek we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest troszeczkę dłuższy – pięćdziesiąt cztery kilometry i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a w trakcie jego pokonywania zobaczyć można liczne zabytki historyczne a także przyrodnicze.

***Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście w Gąskach można odszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej umieszczone linki:

– Gąski noclegi- Gąski hotele- odpoczynek 2015 (odnośnik do witryny).