W jaki sposób możemy dziś uczyć się o historii współczesnej – niewielki przewodnik po płytach i piosenkach militarnych

Nie tracąc otuchy

Nawet po tylu latkach, makabryczne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu egzystują w umysłach wielu, głównie tych, którzy przeżyli te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, są w stanie wyłącznie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tu też nadmienić o osobach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były gniazdem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, by zapoznać ich historie warto o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na bochenek chleba za który oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było naturalnie to, że dawniej to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki jakie powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych trudach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety i dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt poufnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno zanotować w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to przeciętni ludzie, jakkolwiek gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do oswobodzenia Warszawy przed dotarciem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to tylko następny dzień prześladowania tych mieszkańców. Nie spodziewali się sprzeciwu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie nazistów. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub zadania maturalne chemia literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły także polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu ilustrują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Mimo to jest to tylko namiastka.

Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie aktywny obraz w pamięci. Zobacz: