W jaki sposób można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii – niewielki przewodnik po wierszach i encyklopediach wojskowych

Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, koszmarne wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej przebywają w umysłach wielu, zwłaszcza tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, mogą jedynie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tu też wtrącić o ludziach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były mieszkaniem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu i chorób, by zapoznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na bochenek chleba za który oddawali biżuterię i dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było oczywiście to, że dawno temu to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych okresach (). Sfrustrowani w tych kłopotach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się by zbuntować się przeciwko hitlerowcom. Ten akt konfidencjonalnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości można zanotować w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani ludzie byli to przeciętni ludzie, jakkolwiek gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego głównym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie dodatkowy dzień gnębienia tych mieszkańców. Nie spodziewali się sprzeciwu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu zostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat.

Jeżeli zainteresował Cię ten wątek, to obejrzyj także inne równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej ważne dane.

Jakiś czas temu do kin trafiły także lokalne produkcje, które choć w małym stopniu obrazują to, co przeżyli ludzie biorący udział w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.

Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci. Zobacz: